Warning (2): preg_match(): No ending delimiter '/' found [APP/View/Layouts/default.ctp, line 59]

Erik Österlund - souhrn


Švédský včelař pan Erik Österlund patří ke světově známým odborníkům na chov včel s minimem použití chemických prostředků na ochranu proti nejzávažnějším včelím nemocem. Včelařil přibližně s 200 včelstvy. Vyšlechtil nové plemeno včel, které nazval ELGON, se zvýšenou odolností proti varroóze a přidruženým virovým nákazám. Jedná se o křížence plemene Buckfast, Apis mellifera monticola (z oblasti africké Keni) s malým přimísením včelího plemene Apis mellifera sahariensis (oblast Maroka). S chovem tohoto nového plemene dosáhl velmi dobrých výsledků v oblasti kde včelaří, tj. kolem švédského města Hallsberg. Se včelstvy Elgon včelaří i ostatní včelaři z okolí, a proto založili chovatelský okrsek. Některá včelstva nejsou již od roku 2015 ošetřována žádnými chemickými prostředky při zachování plného zdraví a užitkovosti. Originální webové stránky v angličtině najdete na www.elgon.es.

   

     Sumář zásad (Shrnutí nejdůležitějšího)

Elgon_bees_Guidelines_-_překlad

 

Podrobnosti:

Chov včel

    Včela Elgon 

Beekeeping_CZ_-_překlad


    Včelařův rok

One_year_-_překlad

 

Varroa

   Válka s roztočem Varroa destructor

Valka_s_varroozou_-_překlad

    Prvních 12 let (s Varroa destructor)

First_12_years_-_překlad

   Proč varroarezistence?

Why_Varroa_Resistance_-_překlad

 

Velikost buněk

   Norský test

Norsky_test_velikosti_buněk_-_překlad

 

Postupná odolnost

   Utěrky - odpařovače napuštěné Thymolem. 

Elgon_thymol_pads_-_překlad

   Monitorování úrovně napadení roztočem varroa destructor

Varroa_level_-_překlad

   Jak pomoci včelám k odolnosti - rezistenci

Elgon_bees_Helping_resistance_-_překlad

   Sumář zásad 

Elgon_bees_Guidelines_-_překlad

 

Přednáška tlumočená do češtiny

 VARROA, VIRUS, RESISTENCE - on-line beseda se švédským včelařem a apidologem Erikem Österlundem - YouTube

 

Praktická doplnění:

Wettexové utěrky rozměru 20x17 cm - síla cca 2 mm (dle doporučení př. Radima Gavlovského a p. Erika Österlunda – viz přednáška) se již nedají koupit v ČR. Výrobce je již nevyrábí.
Náhrada je o rozměru 25 cm x 10 m - síla cca 1 mm (!!! při dodržení velikosti odparné plochy 5x6 cm je nutné vyměňovat utěrky ve dvojnásobně velké frekvenci, např. při teplotě 15 - 25 st. C místo za 10 dnů - za 5 dnů nebo lze dvě utěrky o síle 1 mm pevně k sobě spojit např. kancelářskou sešívačkou. Utěrky totiž nasáknou pouze 2,5 - 3 g thymolu!!!).


Hygosupport.cz/hygosupport-cz/eshop/9-1-Vileda-Professional/0/5/427-Quick-n-Dry-uterka-10m-Vileda-Professional
 

Pozor ! - Utěrky z Kauflandu nasáknou dvojnásobné množství. Dají se stříhat na půlku, aby se dodržela hmotnost nasáklého thymolu  4 - 5 g, ale asi záleží na odparné ploše a proto je lépe použít originál Wettex - Vileda!

Thymol se dá nejlaciněji sehnat na: Např. dodavatel thymolu na Slovensku. Mají e-shop a dodávají i za Kč. Cena za kg je srovnatelná s Německem. Mají různá balení.

Arcteryx.sk/zluceniny-prirodneho-povodu/750-thymol-thymolum-1kg.html

Doplnění č. 2:

Pro ty, kteří chtějí zkusit ošetření včelstev pomocí thymolu a nemohou jej sehnat na výše uvedeném webu, dávám na vědomí, že jsem jej sehnal v Itálii a dovezl jsem cca 3 kg. Pro vážné zájemce prosím volejte předsedu spolku na tel. 605 233 633.

2021, 2022, 2023, Ing. Jiří Šturma

Zpět