Warning (2): preg_match(): No ending delimiter '/' found [APP/View/Layouts/default.ctp, line 59]

Čtyři zásady, podle kterých včelaří švédský apidolog pan Erik Österlund


Se souhlasem p. Erika Österlunda budeme postupně zveřejňovat překlady některých částí jeho webových stránek - www.elgon.es (originál v angličtině).

Švédský včelař pan Erik Österlund patří ke světově známým odborníkům na chov včel s minimem použití chemických prostředků na ochranu proti nejzávažnějším včelím nemocem. Včelařil přibližně s 200 včelstvy. Vyšlechtil nové plemeno včel, které nazval ELGON, se zvýšenou odolností proti varroóze a přidruženým virovým nákazám. Jedná se o křížence plemene Buckfast, Apis mellifera monticola (z oblasti africké Keni) s malým přimísením včelího plemene Apis mellifera sahariensis (oblast Maroka). S chovem tohoto nového plemene dosáhl velmi dobrých výsledků v oblasti kde včelaří, tj. kolem švédského města Hallsberg. S těmito včelstvy včelaří i ostatní včelaři z okolí, a proto založili chovatelský okrsek. Některá včelstva nejsou již více než 5 let ošetřována žádnými chemickými prostředky při zachování plného zdraví a užitkovosti.

Vím, že my starší včelaři České republiky máme problémy s včelařskou angličtinou, proto jsem zvolil za překladatele článků profesionála - včelaře. Za překlad této stati bych chtěl poděkovat členovi našeho spolku př. Markovi Fellerovi.

Dnes zveřejňujeme Sumář zásad, později představíme další porobnosti jednotlivých opatření při ošetřování včelstev.

http://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/Elgon_bees_Guidelines_-_překlad_5.pdf

Navazujeme tak na přednášku, kterou jsme zveřejnili na našich webových stránkách - viz: http://www.vsmbo.cz/prednaska-e-osterlunda-a-porad-ct2-za-preziti-vcel .

8.1.2022, Ing. Jiří Šturma, předseda

 

Zpět