Warning (2): preg_match(): No ending delimiter '/' found [APP/View/Layouts/default.ctp, line 59]

Srovnání postupů ošetřování včelstev ve světě a u nás


Informujeme, že v "Odborných článcích" je další přeložený text z poznatků Erika Österlunda, tentokrát na téma postupu ošetřování včelstev proti roztoči Varroa destructor (má název "Prvních 12 let"). Článek je uveřejněn v podsekci Varrroa.

https://www.vsmbo.cz/erik-osterlund---souhrn 

nebo samostatně

https://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/first_12_years_CZ_p%C5%99eklad_2.pdf

Na dalších textech naši překladatelé dále pracují, můžete se těšit na další přeložené články, které uveřejníme ještě v letošním roce.

 

Pro srovnání s vývojem našeho včelařství zveřejňujeme článek známého včelaře Václava Smolíka, který se nikdy netajil netradičním přístupem ke včelaření. Jeho názory nám v mnohém nastavují zrcadlo a může se proto každý z nás zamyslet nad tím, jak se vyvinulo ošetřování včelstev proti varroóze u nás ve srovnání s tím, kdy se objevily nové poznatky ve světě a jak je využíváme v naší dnešní praxi.

Článek, který mi zaslal jeden zvídavý a přemýšlivý člen našeho spolku, je z roku 2015. Můžeme konstatovat, že přístup "chemických včelařů", tj. u mnohých z nás, se za 8 uplynulých let moc nezměnil. Proto dnes mnozí lamentují nad letošními úhyny a strašně se diví, jaké "nové" nákazy nebo otravy se objevují u našich včel a vidí příčiny všude jinde, jen ne u sebe. Sami včelaři dobrovolně u svých včelstev vnáší do úlů další a další vysoké dávky pesticidů v podobě prodávaných léčiv = jedů. Spotřebitelé se stále více zajímají, co která potravina obsahuje. Uvědomme si, že může nastat situace, až se veřejnost dozví, co přesně za prostředky na "ochranu" včelstev používáme, že med od nás nebude chtít a bude se ptát, co vlastně za tzv. zdravý produkt prodáváme.  Vždyť amitraz (účinná látka u nás vyráběného Varidolu) se rozpadá v úlech na asi 4 látky z nichž jedna je 2,4-dimethylanilin, který je považován za potencionální karcinogen. Můžeme si položit otázku zda a v jakých množstvích je tato látka tzv. neškodná?  Ať si každý odpoví sám a zamyslí se nad tím, zda chce i svým dětem, či vnoučatům dávat med a další včelí produkty, které jsou "vylepšené" takovouto látkou.

Že lze chovat včelstva i s použitím minima chemie a preferencí dalších chovatelských, a technických opatření (např. v konstrukcí úlů) si můžete přečíst v dalších článcích, přeložených našimi překladateli. Světové včelařství již řeší věci, které my teprve objevujeme, které jsou ve světě známé minimálně 20 let. Toto zpoždění je dáno tím, že lídr našeho včelařství - největší náš včelařský spolek, co se týká počtu členů, který ovládá svými názory i státní správu, podléhá komerčním zájmům jednoho soukromého výrobce - s.r.o.(vlastní ho z 20 %). Tento náš monopolní výrobce se schovává za názvem výzkumného ústavu a je každoročně podporován z grantů a dotací vypsaných státní správou.

Závěr nad postupy ošetřování včel ve světě s porovnáním jak je to v našem státě, ponechávám na úvaze každého z nás.

https://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/V_Cesku_vcelařime_blbě.pdf

19.1.2023, Ing. Jiří Šturma, předseda

Zpět