Warning (2): preg_match(): No ending delimiter '/' found [APP/View/Layouts/default.ctp, line 59]

"Nová" infekce včel přenášená roztočem Varroa?


"Nová" infekce včel přenášená roztočem Varroa?

Už vám uhynuly včely přes zimní období? Většina včelařů, pokud budou upřimní, vám odpoví, že ano. Je to v přírodě přirozené a přírodní výběr ponechá přežívat a rozmnožovat jen to odolné a života schopné. V odkazu můžete vyslechnout přednášku v angličtině - autor Jim Burrit, University of Wisconsin-Stout.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=RoSi5v9rtWo

Pro méně znalé angličtiny přinášíme i stručný obsah přednášky v češtině:

http://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/

Prednaska_JimBurrit_NewHoneyBeeInfectionTransmittedByVarroaMites.pdf

Nově objevený kmen bakterie Serratia marcescens - kmen Sicaria (Ss1) může být také jednou z příčin zimních úhynů v zahraničí označovaných jako CCD (colony collapse disorder), u nás údajně "neexistujícího" Syndromu zhroucení včestev. 

Zamysleme se proto nad tím, jak moc a účinně "léčíme" naše včelstva a jak dodržujeme základní principy úspěšného soužití s parazitem Varroa destructor. Je totiž důležité veškeré zásahy ať už zootechnické nebo i chemické provádět v pravý čas a v souladu s rozvojem včelstva a roztoče. Bylo to přece již mnohokráte publikováno. Záleží proto jen a jen na znalostech včelaře, který je za svá včestva zodpovědný. Platí stará moudrost, že "pokud si k sobě někoho připoutal, jsi za něho zodpovědný". A to platí nejen mezi lidmi, ale i ve vztahu lidí a zvířat.

Ing. Jiří Šturma, 23.9.2018

Zpět