Warning (2): preg_match(): No ending delimiter '/' found [APP/View/Layouts/default.ctp, line 59]

Monitorovací past na sršeň asijskou


Vážení přátelé,

máme první funkční vzorek monitorovací pasti na sršeň asijskou, která byla zhotovena na 3D tiskárně.

Monitorovací past sršeň asijská 

!!! Její použití vyžaduje odbornou péči spočívající v každodenním prohlížení a použití předepsané návnady. Jinak hrozí usmrcení dalších druhů hmyzu, které mohou do ní vlétnout či i vlézt !!!

1.3.2024, Ing. Jiří Šturma, předseda

 

Popis

 

Optimalizovaná past na sršeň asijskou dle aktuálních poznatků - jaro 2024. Má jen tři díly, nemusí se složitě sestavovat a váží cca 70g. Prusa MK4 ji vytiskne celou pod 4 hodiny. 

Past má oddělený prostor pro atraktant, aby se v něm neutopily jiné druhy hmyzu, které nejspíš chytíte místo sršní. Lze ji tedy použít na jarní monitoring v místech, kde je sršeň asijská očekávána - jinde to nemá smysl. Průchod pro sršeň je 8,5mm, únikové otvory 5mm. Past jde postavit na položku i zavěsit. Jako atraktant (návnada) se používá směs ovocné šťávy (někteří autoři doporučují rybízovou) a bílého vína 1:1. 

Pozor, podle AOPK je použití pastí diskutabilní. Rozhodně nechceme chytat naše sršně obecné (ty by neměly prolézt dírou) ani motýly a jiné chráněné druhy. Nalíčenou past pravidelně kontrolujte. Odchycené sršně nezapomeňte nahlásit na invaznidruhy@nature.cz (foto, místo, datum, čas). V budoucnu možná bude vhodné registrovat i umístění pastí. 

Tisk z PETG, 2 perimetry, stačí 2 horní/dolní vrstvy, výplň 10 %. PLA bude fungovat asi taky. Zatím nevíme, zda to sršně budou zkoušet nějak rozkousat. Tisknout jde bez podpěr, sice možná budou horší mosty nad zátkou, ale tam to ničemu nevadí. Závit má vůli cca 0,5mm a měl by jít úplně volně zašroubovat. Víko drží těšně, jen třetím, není potřeba nic lepit nebo jinak zajišťovat. 

Autor:

 

Lvl 10

JV

@JV_63925

Zpět