';

Testování počtu roztočů Varroa


Zajímavé je testování počtu roztočů pomocí CO2 - oxidu uhličitého, při kterém nedochází k usmrcení testovaných včel. U nás v ČR novinka, kterou zveřejňujeme po souhlasu spoluautora. 

Tento článek uveřejněný v příloze

http://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/Smyv_pomoci_CO2.pdf byl zveřejněn v časopisu Moderní včelař 3/2019. Ve světě je tato metoda známá a používaná od roku 2015, kterou firma Swienty předvedla na Apimondii v Soulu.

V současné době spolupracujeme na levnější variantě aplikátoru než jaký je uváděn v přiloženém článku. Jeho cena by se měla pohybovat mezi 700 - 800 Kč.

Přiložené video o používání: https://www.youtube.com/watch?v=OaeYPNkMbv0

Vyhodnocení počtu: https://www.youtube.com/watch?v=wq3QeBugjMI

Dle hodnocení a posuzování této metody prováděné v USA jsou kritické počty nižší a to při počtu 200 testovaných včel - včelstvo "bez opatření" 2 roztoči ve vzorku; včelstvo "bude opatření v budoucnu" 4 roztoči ve vzorku; včelstvo "kritické okamžité opatření" 10 roztočů ve vzorku. Testování se začíná provádět v období slunovratu (20.6.) a testuje se každé 3 neděle až měsíc. Metoda opatření v tomto období je jednoduchá, nejlépe aplikací kyseliny mravenčí pomocí různých aplikátorů či povolených veterinárně léčivých přípravků.

Ing. Jiří Šturma, 18.3.2019

Zpět