';

Odběr prostředku na podzimní ošetření včelstev proti kleštíku včelímu


Vážení přátelé,

protože se množí dotazy jak bude probíhat organizace letošního podzimního ošetřování včelstev, kdy a kde budou prostředky k dispozici, chceme vám podat následující informaci:

Varidol je v dostetečném množství u našich důvěrníků, jejichž prostřednictvím bude distribuován. Rozdělení jednotlivých včelařů naleznete v následujícím dokumentu http://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/Přislusnost_clenů_k_důvěrnikům_2018.pdf . (Nezatěžujte nadměrnými požadavky nákazového referenta př. Dr. Jiřího Marxe.)

V souladu s Metodikou kontroly zdraví pro letošní rok, kterou vydala Státní veterinární správa je povinné pouze jedno ošetření včelstev Varidolem nebo jiným schváleným veterinárně léčivým přípravkem.

Jejich seznam najdete na našem webu http://www.vsmbo.cz/uploads/contents/3/383-veterinarni-lecive-pripravky-schvalene-a-registrovane-uskvbl-pro-vcely-v-cr.pdf .

Vzhledem k dobré nákazové situaci v letošním roce, doporučuje také výbor spolku pouze jedno ošetření bez vnášení nadměrného množství chemických produktů do životního prostřední našich včelstev.

Pokud budete v následujícím období ošetřovat včely Varidolem či jiným povoleným přípravkem, doporučujeme termín až po 28.10.2018 či ještě lépe později, to proto aby ve včelstvech nebyl zavíčkovaný plod. Vzhledem k letošnímu teplému podzimu je velmi pravděpodobné, že řada včelstev ploduje i v současném období. Pokud byste ošetřovali s plodem, pak dochází k plýtvání (jedna lahvička Varidolu stojí náš spolek cca 100 Kč) a účinek provedené aplikace je nulový.

Nespotřebovaný obsah lahvičky proto prosím vraťte zpět svému důvěrníkovi, který ho může předat k dalšímu použití jinému včelaři. Nespotřebovaná zásoba Varidolu může být využita v dalším období roku 2019.

Mějme na paměti, že nadměrné využití chemických prostředků neslouží ke zmírnění nákazy roztoče Varroa destructor, ale pouze ve svém důsledku zatíží životní prostředí úlů a výsledných včelích produktů.

Přejeme vám úspěšné vyzimování včelstev s minimem přirozených úhynů

Výbor spolku, 15.10.2018

Zpět