';

Konec plošného používání glyfosátu (např. Roundup) od 1.1.2019 ?


 

Vážení přátelé včel,

ve sdělovacích prostředcích se objevilo prohlášení ministra zemědělství, že od nového roku 2019 bude omezeno plošné používání přípravků obsahujících účinnou látku glyfosát (např. nechvalně známý Roundup) u něhož podle některých studií byla zaznamenána karcinogenita nebo podezření na tuto vlastnost. S povděkem jako včelaři, kterým záleží na tom, v jakém prostředí žijeme a v jakém prostředí žijí naše včely, jsme přijali toto rozumné opatření. Konečně tak snad zmizí žlutá pole, kde po aplikaci těchto přípravků nic neroste, kde umírající plevelné kvetoucí rostliny produkují nektar s obsahem rozpadových látek po tomto herbicidu.

Zamysleme se však i nad tím, zda ve "vnitřním životním prostředí" našich úlů nevytváříme při podzimním ošetřování našich včelstev stejné nebo alespoň podobně "zdravé" prostředí našim milovaným včelám. V tomto duchu vyzněl i příspěvek našeho nákazového referenta Dr. Jiřího Marxe, který jsme publikovali na našem webu k podzimnímu ošetřování včelstev v roce 2018 http://www.vsmbo.cz/uploads/contents/4/431-podzimni-osetreni-vcelstev-2018.pdf .

Skutečně v letošním roce již nemusíme povinně používat trojí ošetření těmito jedy a můžeme v souladu s Metodikou kontroly zdraví použít i např. jedno ošetření dle toho, jak velké je napadení parazitickým roztočem Varroa destructor. Nemusíme proto ošetřovat Varidolem tzv. "na jistotu" - jak bylo asi z komerčních důvodů v minulých letech nařizováno (zřejmě v zájmu jednoho blíže nepojmenovaného monopolního výrobce), ale pouze dle potřeby konkrétního včelstva. Můžeme i používat jiné veterinárně léčivé prostředky - léčiva (v souladu s příbalovou informací), která jsou v našem státě povolena. Jejich přehled naleznete i na našem webu v sekci Články http://www.vsmbo.cz/odborne-clanky

Konečně se tedy v některých havách rozsvítilo a zodpovědnost za včely se posunula za jejich vlastníky - zodpovědné včelaře. Snad se blýská na lepší časy, kdy se nebude nařizovat od "zeleného stolu", s ročním předstihem a bez znalosti konkrétní zdravotní situace, na konkrétní včelnici a konkrétního včelstva. Ušetřeme proto peníze nás všech včelařů a zlepšeme životní prostředí včelstev a zajistíme tak i vyšší kvalitu produktů, které prostřednictvím včel lidé získávají. Pouze konkrétním zodpovědným přístupem jednotlivého včelaře budou produkty, které konzumujeme, zdravé a bez obav je dáme vlastním rodinám, dětem a vnoučatům. 

Podrobnosti si můžete přečíst na:

http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2018_ministerstvo-zemedelstvi-vyrazne-omezi.html

nebo na

https://zpravy.idnes.cz/nebezpeci-herbicid-zakaz-roundup-dq1-/domaci.aspx?c=A180808_419394_domaci_zaz

20.9.2018  Ing. Jiří Šturma, předseda spolku

 

Bohužel pan ministr zemědělství z tohoto opatření vycouval a tak se glyfosát bude stále používat. Bohudík v omezenějším rozsahu.

9.1.2019, Ing. Jiří Šturma

Zpět